Kvetka Danková je jednou z najaktívnejších stredoškolských ambasádorov projektu Rozbehni sa! Academy, vďaka ktorému máme možnosť osloviť tisícky mladých ľudí ročne. Učí na Gymnáziu svätého Tomáša Akvinského a tiež na Gymnáziu Alejová v Košiciach. Kedysi učila najmä informatiku, teraz učí predovšetkým predmety zaoberajúce sa finančnou a podnikateľskou gramotnosťou, napríklad manažment osobných financií či aplikovaná ekonómia. To, ako vníma ambasádorský program a ako na príležitosti od Rozbehni sa! reagujú jej študenti, nám prezradila v krátkom rozhovore.

Ako reagujú študenti na vzdelávacie moduly? Akú máte konkrétnu spätnú väzbu?

Študentom sa moduly páčia a hodnotia ich pozitívne. Niektorí sa rozhodnú skúsiť svoj nápad prihlásiť, iných ponuka osloví, no zatiaľ si ju uchovávajú ako zadné dvierka. Vravia, že je dobré vedieť, že ak raz budú v zamestnaní nespokojní, môžu sa popri ňom skúsiť vydať inou cestou. Je to prirodzené. V tomto veku sa väčšina ľudí stále hľadá a ešte si nie sú istí, čomu sa chcú v budúcnosti venovať.

 

Absolvujú Vaši žiaci moduly dobrovoľne, alebo ich sem-tam musíte takpovediac donútiť?

Študentov do ničoho nenútim, ale dávam im možnosť. Vždy im len poviem, že im pootvorím dvere a naznačím, čo ich na ich konci môže čakať. Je však na každom z nich, či sa rozhodne ich otvoriť dokorán a ísť, alebo rezignovať či sa venovať niečomu inému. Osobne v týchto príležitostiach vidím možnosť rozvíjať nielen zručnosti, ale aj svoju osobnosť. Tí, ktorí chcú, si cestu nájdu. Pomáha ale aj to, keď absolventi či starší študenti prízvukujú tým mladším, aby spozorneli, keď im niečo odporúčam a vrhli sa do toho všetkými desiatimi. Teší ma to.

 

Jednou z hlavných náplní Vás ako ambasádorky Rozbehni sa! je šíriť myšlienku podnikavosti medzi Vašimi študentmi. Dávate im možnosť zapojiť sa do našich vzdelávacích modulov. Odnášate si však z celého procesu niečo aj Vy?

Áno. Oslovil ma napríklad tzv. testovací mód postavený na téze, že predtým, než človek začne písať veľkolepé podnikateľské plány, je vhodné urobiť si len základný biznis model a otestovať nápad v malom. Je to niečo, čo sa nenachádza v štandardných osnovách ekonomicko-podnikateľských predmetov ba dokonca v programoch z praxe. Páči sa mi tiež to, že celý projekt je praktický a neostáva len v teoretickej rovine. Každý si môže reálne vyskúšať rozbiehanie nápadov. Cením si aj stretnutia organizované pre ambasádorov, na ktorých je vždy jasne predstavený cieľ a obsah rozvojových príležitostí. Ako ambasádorka mám taktiež možnosť zúčastniť sa Večernej školy rýchlopodnikania ako pozorovateľ. Môžem tak projekt lepšie ponúknuť svojim študentom. Veľa robí aj Jurajova strhujúca osobnosť a zapálenie.

 

Vieme o Vás, že sa veľmi rada angažujete v projektoch, ktoré študentom môžu priniesť niečo nad rámec učebných osnov. Čo Vás motivuje stále prinášať nové rozvojové príležitosti?

Prajem si, aby mali moji študenti na čas strávený na strednej škole dobré spomienky a aby ich to niekam posunulo. Vždy ma poteší, keď si absolventi na mňa spomenú, zavolajú alebo ma navštívia. Minule som dostala telefonát z Dánska. Bol to jeden z mojich bývalých študentov. Povedal mi, že bude mať v Košiciach svadbu a bol by veľmi rád, keby som sa na mladomanželov prišla pozrieť do kostola. Je to pre mňa veľká satisfakcia. 

 

Jedným z príkladov aktuálne zapojených stredoškolských projektov sú sestry Dominika a Michaela Vargové, študentky z Košíc. V akceleračnom programe Rozbiehátor pracujú na svojom nápade s názvom Gamesis, originálnej selfie hre. Ak im chceš nakuknúť do kuchyne a zistiť, aké je to rozbiehať nápad v reálnom čase, sleduj ich príbeh na R! LIVE.

 

Pracuješ na strednej či vysokej škole alebo v centre voľného času?

Staň sa ambasádorom Rozbehni sa! Academy a získaj:

    • Možnosť inšpirovať desiatky a stovky ľudí k podnikavosti
    • Odmeny za 10+, 50+ a 100+ oslovených ľudí s príležitosťami od R!
    • Prístup k online Ambazóne, kde nájdeš všetky užitočné novinky a materiály pokope
    • Pozvánky na zaujímavé rozvojové podujatia či webináre