V stredu 27. marca sa v priestoroch Úradu Bratislavského samosprávneho kraja uskutočnil Festival podnikavosti. Odprezentovalo sa na ňom 5 snubných biznis nápadov stredoškolákov.

Festival bol vyvrcholením 9-mesačného vzdelávania stredoškolákov v oblasti podnikavosti, v rámci ktorej sa Rozbehni sa! angažuje už vyše 10 rokov. Program odštartoval začiatkom školského roka 2023/2024, a to sériou poldenných workshopov pre 6 krajských škôl, na ktorých žiaci krok po kroku spoznali proces od vymyslenia nápadu cez tvorbu biznis modelu, prieskum konkurencie, cenotvorbu, zákaznícky prieskum a testovací web. Všetky úlohy boli interaktívne rozpracované na prípadovej štúdii žiačky Zuzky. Tá ako stredoškoláčka absolvovala Rozbehni sa! inkubátor s nápadom Esencit, prenosnou aromaterapiou. Podarilo sa jej otestovať životaschopnosť jej nápadu len za 75 hodín a 75€ priamych nákladov. Po spustení kampane napokon predala vyše 3000 kusov.

Po tom, čo 160 žiakov absolvovalo tento workshop, vzniklo počas zimy viac než 20 biznis nápadov. Tie boli následne odkonzultované a získali možnosť prihlásiť sa do prvého kola inkubačného programu Rozbiehátor. Túto možnosť využilo 10 nápadov z kraja. Na podujatí sa napokon predstavilo 5 stredoškolských biznis nápadov. Tie úspešne absolvovali prvé kolo Rozbiehátora. V ňom mali tímy a jednotlivci za úlohu vypracovať analýzu konkurencie, biznis model, biznis kalkulačku, demoslide a zákaznícky prieskum.

Pred odbornú porotu zloženú zo zástupcov BSK a lokálnych podnikateľov sa postavili a svoje prvé výsledky odprezentovali:

👉 Bloomsomes – háčkované hračky s rozvojovými výzvami pre deti – OA Račianska a Gymnázium Mercury

👉 LadiesMat – automaty s menštruačnými pomôckami na dámske toalety na stredných školách – SOŠ obchodu a služieb Samuela Jurkoviča

👉 Popup Food Club – popup gurmánske a degustátorské akcie v Bratislave – Hotelová akadémia, Mikovíniho 1

👉 Hrejivý pomocník – liečivý pás pre ženy zmierňujúci menštruačné bolesti – SOŠ obchodu a služieb Samuela Jurkoviča

👉 SOS sady do automatov – balíčky s nevyhnutnými pomôckami do automatov – OA Pezinok

Po prezentáciách sa tímy pobrali k mentoringovým stolom, pri ktorých ich vyspovedali ostrieľaní podnikatelia z regiónu. Aj na základe týchto rozhovorov napokon všetky nápady získali grant v hodnote 300€, ktorý im pomôže pokryť náklady v druhom kole Rozbiehátora, v ktorom zostroja prototyp, predajný web a online kampaň.

Okrem toho na podujatí odznela inšpiratívna prednáška Petra Komorníka, zakladateľa známeho slovenského startupu sli.do. Peter sa s publikom sa podelil o 7 failov na svojej biznisovej ceste. Žiaci z publika sa tiež zapojili do obálkovej výzvy, v ktorej mali za úlohu zhodnotiť 5€. Skupinky prišli s naozaj kreatívnymi nápadmi a za 60 minút sa im podarilo multiplikovať svoj kapitál. Takto v sebe expresne prebudili podnikavého ducha. 70-členné publikum malo skutočne bohatý a obohacujúci program a všetkým zúčastneným ďakujeme za skvelú atmosféru.