Košický samosprávny kraj podporuje rozvoj podnikavosti na stredných školách a v celom regióne. Od roku 2019 sa nám podarilo rozšíriť ambasádorský program na 32 stredných školách, naučiť základy testovania nápadov takmer 2000 absolventov rozbiehačského kurzu a podporiť 76 podnikateľských nápadov. Za tie roky sa v Košickom kraji urodil nejeden úspešný nápad. Prinášame vám výber niektorých z nich.

 

 

Prvá pomoc zážitkom

Anička je energická osôbka, ktorá sa živí ako záchranárka. Pomohli sme jej s nápadom RescueRoom, v ktorom učí základy prvej pomoci pre deti aj pre dospelých. V RescueRoom zažijete simuláciu reálnych nehôd, vďaka ktorým prenesiete prvú pomoc z teórie do praxe. Anička aktuálne pracuje na nadstavbe s využitím virtuálnej reality, aby tak sprístupnila výuku kdekoľvek a kedykoľvek. V talóne má kopec ocenení a ďalšie rozvojové vízie.

Audio sprievodca slovenskými pamiatkami

Adriánovi v hlave skrsla tvorivá idea, ako do rôznych miest a mestečiek prilákať zvedavých turistov a zviditeľniť krásy Slovenska. Vymyslel nápad INHLA. Začal tvoriť audio príbehy plné dobrodružstiev viažuce sa k rôznym pamiatkam. Cez zákaznícky prieskum identifikoval cieľového zákazníka – sú nimi mestá a obce. Nápad získal počas testovania prvé objednávky a po ukončení Rozbiehátora nejedno ocenenie a Adrián vytvára ďalšie jazykové mutácie príbehov.

Selfie hra pre celú partiu

Dvojičky stredoškoláčky Dominika a Miška počas pandémie popri online výuke trávili veľa času doma. Dostali nápad na kratochvíľu a rozhodli sa vytvoriť originálnu selfie hru, ktorú pomenovali Gamesis. Hra obsahuje rôzne výzvy s obmedzeným časom, do ktorej sa môže zapojiť a pobaviť celá rodina či partia kamarátov. Dievčatá po bohatej skúsenosti v Rozbiehátore spustili aj crowdfundingovú kampaň, v ktorej od verejnosti získali finančnú podporu pre vývoj aplikácie.

 

Budovanie pevnej vôle

Zuzka je klinická psychologička, ktorá popri svojej práci s ľuďmi narazila na častý problém – slabá vôľa a neschopnosť dosiahnuť zaumienené ciele. S našou pomocou tak vymyslela online program Moja pevná vôľa. Vďaka tejto skúsenosti si popri svojej štandardnej práci zamilovala online podnikanie a po ukončení Rozbiehátora rozbehla ďalšie projekty, medzi ktoré patrí napríklad Krabička šťastia. Ideo o terapeutickú pomôcku s rozvojovými kartami. Obľúbili si ju ľudia z praxe aj mimo nej.

Slow fashion box plný prekvapení

Košičanka Lenka je milovníčkou etickej módy a slovenských fashion dizajnérov. Dlho v hlave držala nápad otvoriť si na námestí butik so slow fashion oblečením a podporiť tak miestnu etickú módu. Prihlásila sa do Rozbiehátora, kde rýchlo zistila, že kamenná predajňa je pre začínajúceho podnikateľa investičné K.O. Pomohli sme jej pretransformovať biznis model na krabicu výberových kúskov, ktorý príde ako prekvapenie k zákazníčke domov a tá si sama vyberie, ktoré kúsky sa jej hodia a ponechá si ich. Nápad WOWBOX sme vďaka svojmu transformačnému príbehu začlenili do modulu Biznis zmenáreň, v ktorom ukazujeme, ako môžete z K.O. nápadu urobiť O.K. nápad.

 

Ďakujeme Košickému samosprávnemu kraju za dlhoročnú podporu biznis talentov a všetkým rozbiehačom prajem množstvo nápadov a energie pre plnenie si svojich snov.