Vďaka podpore od Fondu SK-NIC ti prinášame novučičký vzdelávací modul, ktorý ťa naučí posudzovať potenciál podnikateľských nápadov.

K.O. kritériá, ktoré ohrozujú tvoj nápad

Za posledné roky prešlo našimi rozbiehačskými rukami už viac ako 2000 nápadov. Množstvo z nich v sebe malo nejakú logickú chybu, ktorá ohrozovala ich realizovateľnosť. Takto sme identifikovali a definovali 7 základných K.O. kritérií, ktoré nápady najčastejšie ohrozujú:

  1. Odlíšenie od konkurencie // Otrepané nápady dostávajú K.O. Ak po chvíľkovom googlení zistíš, že existuje kopec lepších konkurentov, bude veľmi ťažké presadiť sa a nájsť odlíšenie.
  2. Túžba po produkte // Sú nápady, ktoré sa vedia skvelo odlíšiť. To však nie vždy znamená, že napĺňajú túžby zákazníka. Vždy je potrebné zistiť, či o toto odlíšenie majú ľudia záujem.
  3. Technologická náročnosť // Ak si prvopodnikateľ, vyhni sa nápadom, ktoré si vyžadujú mesiace a roky intenzívneho vývoja a technického zabezpečenia. Môžeš sa popáliť.
  4. Investičná náročnosť // Technologická náročnosť ide ruka v ruke s investičnou náročnosťou. Tá sa však týka aj menej technologicky náročných nápadov:) Môže ísť napríklad o kamenné prevádzky typu obchod či kaviareň, rozbehnutie ktorých sa od prvého dňa spájajú s vysokými fixnými nákladmi.
  5. Trhovisko // Portály či aplikácie prepájajúce ľudí, nakupujúcich a predávajúcich sú pekné, avšak začnú fungovať, až ak budú mať tisícky užívateľov, ktorí medzi sebou interagujú a tvoria dopyt a ponuku. Skús hľadať nápad, ktorý vieš realizovať a získavať z neho prvé príjmy takmer okamžite.
  6. Znalosť tímu // Uisti sa, že nápad vieš zrealizovať sám či s pomocou tímu. Ak na vývoj potrebuješ externého experta, opäť sa budeš pasovať s investičnou náročnosťou.
  7. Sféra vplyvu // Nápady, ktoré sú závislé od ďalších ľudí či inštitúcií, sú mimo tvojej kontroly. Ak chceš napríklad zaviesť GPS tracking do MHD v tvojom meste, musel by si osloviť a získať na svoju stranu celý dopravný podnik.

Aj z O.K. nápadu môže byť K.O. nápad

Ak máš nápad a práve zisťuješ, že by dostal nejedno K.O., nezúfaj. Vytvorili sme modul Biznis zmenáreň, kde ti na reálnych príkladoch našich rozbiehačov ukážeme, ako sme vylepšili ich pôvodné nápady tak, aby ich boli schopní realizovať a získať za ne prvé príjmy bez dlhého rozvoja a robustného investovania.

Chceš absolvovať Biznis zmenáreň? Vytvor si konto na našom webe a získaš bezplatný prístup k celému modulu.