Do Rozbehni sa! sa nám prihlásilo za posledné roky viac ako 1000 nápadov. Stovkám z nich sme pomohli, stovkám však pomôcť nevieme, pretože ide o nápady, ktoré neprešli našimi K.O. kritériami. Spoznaj lepšie ako posudzujeme nápady a ktorým nápadov je lepšie sa v začiatkoch podnikania vyhnúť.

V rámci Prípravky, ktorú môžeš absolvovať zdarma tu, predstavujeme K.O kritériá. Ide o 7 kritérií, ktoré ti pomôžu vybrať ten správny nápad na rozbehnutie. Existujú 3 typy nápadov, ktoré nevieme v Rozbehni sa! podporiť a odporúčame ich neprihlasovať do našich inkubačných programov. Jednoducho preto, že nie sú vhodné pre začiatočníkov v podnikaní alebo preto, že sa ťažko dajú otestovať v malom. Dovoľ ich krátke predstavenie.

  • Eshopy XYZ – ide o generické eshopy alebo nápady, ktoré majú silnú priamu konkurenciu. Jednoducho ak to zadám do googlu, tak mi vyskočí niekoľko rovnakých, už existujúcich služieb. Ak nevieš, v čom budeš presne odlišný, ak nemáš jasnú „neférovú výhodu“, tak to bude veľmi ťažké.
  • Kamenné prevádzky – je jedno či ide o kaviareň, pekáreň, hrací kútik či penzión s koníkmi. Vo všetkých prípadoch sú relatívne vysoké investičné a/alebo prevádzkové náklady. Takisto sa takýto typ nápadu ťažko testuje v malom. Ak chceš rozbiehať takýto nápad, nájdi si niekoho, kto to už rozbehol a spoznaj dobre ekonomiku nápadu.
  • Trhoviská – ide o všelijaké prepájajúce portály alebo aplikácie založené na biznis modely trhoviska. Teda, aby to fungovalo, potrebuješ mať stovky predávajúcich a tisícky kupujúcich. Tento stav je veľmi ťažké dosiahnuť úplne od nuly. Stojí to 10-100 násobne viac financií a energie ako si väčšina začínajúcich rozbiehačov myslí.

Prihlás nápad do Biznis zmenárne

Ak máš nápad, ktorý sa nápadne podobá na vyššie uvedené typy máš dve možnosti. Môžeš ho rozbiehať po vlastnej osi bez našej pomoci, alebo ho môžeš prihlásiť na konzultáciu do našej Biznis zmenárne. V nej sa ti pokúsime poradiť ako nápad upraviť tak, aby nedostal K.O.

Jeden príklad za všetky. Lenka sa prihlásila s nápadom slow-fashion butiku, ktorý chcela otvárať v Košiciach. Spoločne sme nápad tranformovali na WowBox, teda balíček slow-fashion oblečenia prisôsobený na mieru, ktorý príde vybranej žene priamo domov. Teda spravili z kamennej prevádzky inovatívnu online službu.

Prihlásiť svoj nápad do Biznis zmenárne môžeš aj ty. Stačí ak vyplníš túto prihlášku a následne si dohodneme individuálnu konzultáciu. Biznis zmenáreň podporujú spoločnosti SK-NIC a Nadácia Orange.