Väčšina ľudí vníma nápad ako poklad, ktorého objavenie je viac-menej vecou náhody alebo horlivého aktívneho snaženia. Aktívne hľadanie končí po pár googleniach alebo diskusiou na tému „na čom by sa dalo zarobiť“. Vo väčšine prípadov to nikam nevedie, takže ostáva len čakať, že príde nečakaná inšpirácia na miliónový nápad.
Existuje lepší spôsob – nápady aktívne nevyhľadávať, ale pasívne si ich všímať. Ako si začať všímať nápady? Je to jednoduché. Stačí si nasadiť rozbiehačskú optiku „problémy sú príležitosti“.
Ak okolo seba uvidím problém, chápem, že ide o prezlečenú príležitosť. Príležitosť, že mi niekto, koho problém trápi, zaplatí za jeho vyriešenie.
Ako je možné, že si zatiaľ týmto spôsobom „neobjavil“ žiadne nové nápady? Však problémov v tvojom okolí je viac než dosť. Odpoveď je jednoduchá. Cielene si sa o ne nezaujímal a nerozmýšľal si štýlom: „Aha, toto je zaujímavý problém, aké užitočné riešenie by mohlo existovať?“ Vo všeobecnosti platí, že si všímame to, na čo sa zameriavame. Presne tak je to aj s nápadmi, stačí sa na ne zamerať a začať si ich všímať.
Skús si to sám. Nasaď si rozbiehačskú optiku a začni si všímať vo svojom živote situácie, ktoré ti komplikujú život. Nemusíš riešiť len svoje problémy. Začni viac počúvať svojich priateľov a známych v momentoch, keď sa budú na niečo sťažovať. Prípadne sa ich cielene pýtaj čo im komplikuje život. Začni sa na tieto „problémy“ dívať ako na „prezlečené príležitosti“. Rozmýšľaj, aké riešenie by sa ti páčilo. Aký produkt, aká platená služba by mala podľa teba existovať? Začni takto zbierať nové nápady.
Garantujem ti, že s rozbiehačskou optikou rozpoznáš každé 2-3 týždne jeden nový nápad. Skutočne to funguje. Takto vznikly nápady na AirBnb, DropBox či GoPro kamery, V našom teste so 100 rozbiehačmi rozpoznalo po 7 dňoch nový nápad 93 z nich. Rozbiehačskú optiku sme prevzali z odborného termínu “entrepreneurial alertness”. Úspešní podnikatelia ju majú silne vyvinutú. Majú tak mnoho voľných nápadov a rozbiehajú ten, ktorý považujú za najlepší.
Nastav si pripomienku v mobile niekedy na večer. Zamysli sa, čo ti v ten deň skomplikovalo alebo vylepšilo život. Následne rozmýšľaj, aké užitočné riešenie by komplikáciu odstránilo alebo vylepšenie replikovalo:) Svoje nápady si zapisuj. Nevadí, ak si prvé dni nič nevšimneš a vytrvaj.