Banskobystrický samosprávny kraj podporuje rozvoj podnikavosti na stredných školách a v celom regióne. Od roku 2019 sa nám podarilo rozšíriť ambasádorský program na 34 škôl, naučiť základy testovania nápadov vyše 1300 absolventov rozbiehačského kurzu a podporiť 66 podnikateľských nápadov. V spolupráci s BBSK vám hrdo predstavujeme prvý výber štyroch nápadov pochádzajúcich z tohto malebného kraja.

 

Sirupy z ihličia

Saška sa s vtedajším priateľom, dnes už manželom rozhodla oživiť zabudnutú tradíciu domácej výroby sirupov z ihličia, ktoré so sebou prinášajú plejádu liečivých účinkov. Svoj nápad obrandovali názvom IHLIČKOVO a dnes je z neho na plné obrátky fungujúci biznis, známy aj v širšej verejnosti. Má množstvo podporovateľov aj z radov chýrnych slovenských osobností a Saška už bola prizvaná aj do televízie, aby svoj nápad bližšie predstavila. Ihličkovci boli v Rozbiehátore ovenčení hneď tromi oceneniami spojenými s finančným grantom pre ďalší rozvoj. Medzi ocenejúcimi nesmeli chýbať aj zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja.

Obal, ktorý robí čítanie krajším

Dávid, študent zo Zvolena, sa k nám do Rozbiehátora prihlásil s nápadom OBjAL – dizajnovým minimalistickým obalom na knihu, ktorý jednak ochráni knihu, jednak čitateľa od zvedavých pohľadov :). Dávid v programe úspešne plnil jednotlivé úlohy a vytvoril pohľadné prototypy. Na konci inkubátora získal od Banskobystrického samosprávneho kraja milú čiastku pre ďalší rozvoj a svoj nápadík popri štúdiu dodnes má.

 

Výzdoba s príbehom

Danka a Monika sú tvorivé žienky spojené rodinným putom. Vymysleli nápad udržateľnej výzdoby. Ich nádherné fotky prototypov chytili nejednu ašpirujúcu nevestu za srdce a po spustení predajného webu sa im začali hrnúť objednávky. Neskôr prišla ponuka vyzdobiť chýrnu reštauráciu v Banskej Bystrici. Nápad Pivónia tiež získal finančnú podporu od Banskobystrického samosprávneho kraja. Danka a Monika postupne pretavili svoj sen na zamestnanie, ktoré ich maximálne napĺňa. Pozrite sa sami. 

 

Originálna žiadosť o ruku

Ivanka mala vo svojom okolí mužov, ktorí si lámali hlavu nad tým, ako zorganizovať žiadosť o ruku, tak, aby ich vyvolená povedala áno. Takto prišla s nápadom APA. Premyslela, vytvorila a nacenila sprievodcu zásnubami. Počas testovania nápadu získavala rady od nás aj od externého mentora, ktorého sme jej zabezpečili. Počas Rozbiehátora zhodnotila, že by nikdy nepovedala, koľko práce je za takým otestovaním nápadu a že je to naozaj super vec predtým, než sa bezhlavo pustíme do podnikania. Ivanka rovnako získala grant od BBSK.

 

Všetkým rozbiehačom prajeme kopec úspechov na ďalšej biznis ceste a veríme, že inšpirujú a prebudia ďalšie biznis talenty z kraja.