Prezrite si vybrané nápady s ekologickým aspektom, ktoré sme v minulosti pomohli rozbehnúť.

Ekologické podnikanie je v súčasnosti veľmi skloňovanou témou. Nielenže prispieva k ochrane životného prostredia a udržateľnosti, ale môže tiež prinášať zisk. Existuje mnoho podnikateľských nápadov, ktoré môžu byť realizované s minimálnymi investíciami a môžu mať pozitívny dopad na životné prostredie Pozrite sa, aké EKO nápady sme v minulosti vzali pod krídla.

 

Kapsulový šatník na mieru zo secondhandov? To je Ekokaps.

Sofi, stredoškoláčka z Tatranskej Akadémia prišla s nápadom vyskladať dámam vo veku 30+ univerzálny šatník, pri ktorom nebudú tráviť hodiny premýšľaním a kombinovaním a ešte aj ušetria životné prostredie a tiež svoju peňaženku. Rozbehla tak nápad Ekokaps. Vytvorila prvý prototyp a prvý deň po spustení webu a zavesení nevinného inzerátu na svoje sociálne siete ulovila prvé zákazníčky. Tento nápad sme inkubovali počas jesene 2022 v rámci projektu iNOVEum. Sofi na finálových prezentáciách získala od zástupcov spoločnosti Nidec, generálneho partnera projektu, grant na ďalší rozvoj nápadu v hodnote 700€.

Zo starého nové

Príznačný názov dala svojmu nápadu Silvia. Pri zariaďovaní svojho domova natrafila na častý poroblém – drahý, no zároveň netrvácny laminátový nábytok. Začala tak brázdiť po bazároch, kde neraz našla kvalitný avšak už nechcený nábytok. Rozhodla sa tak využiť svoje výtvarné vlohy a vdýchnuť starým kúskom nový život. Popri premene opotrebovaných kúskov na štýlové interiérové doplnky zistila, že svoj umelecký talent vie pretaviť do milého udržateľného biznis nápadu. Teraz jej výtvory skrášľujú nejednu domácnosť.

 

Zatočili so zápachom

Stredoškoláčky Natália a Katka z Hotelovej akadémie v Liptovskom Mikuláši prišli s nápadom využitia kávových usadenín. Zistili, že dokážu parádne pohlcovať pach. Vytvorili prvý prototyp vrecúšok naplnených kávovým obsahom, ktorý nazvali CoffeeModo. O ten nebola núdza, našli ich v každej kaviarni. Pri zákazníckom prieskume zistili, že najlepší odberatelia by neboli jednotlivci, ale skupiny, napríklad športové kluby a organizácie, ktoré by nakúpili tieto vrecúška a vyzbrojili tak obuv celého mužstva. Nápad získal na jar v roku 2022 grant od Accenture v hodnote 500€ pre svoj ďalší rozvoj.

 

Ži a nechaj šiť!

Katka sa naučila šiť v pätnástich. Šitie ju živí a pred nejakým časom si otvorila vlasnté krajčírstvo v Bratislave. Zistila však, že kopec ľudí má doma celú kôpku šatstva, ktoré treba opraviť, ale nikdy si do krajčírstva nenájdu cestu. Vymyslela tak nápad IHLOVE, online krajčírstvo. Jednoducho zabalíte všetko oblečenie súce na opravu a Katka vám ho opravené pošle späť. Katka je naša veľká fanúšička a príklad toho, že rozbehnúť nápad sa dá aj popri práci a deťoch, pretože v Rozbiehátore ponúkame jansnú štruktúru a návody, vďaka ktorých nezablúdite do slepých uličiek rovíjania vlastného projektu.

 

Prateľný papier

Zuzka je kreatívna duša, ktorá popri práci začala tvoriť udržateľné a okulahodiace ruksaky a tašky. Sú z prateľného papiera a zmestí sa do nich všetko potrebné. Svoj nápad Washable Paper rozbehla v roku 2020 a jej farebné výtvory už nosia spokojní zákazníci naprieč Slovenskom. Zuzka je ďalší príklad toho, že rozbehnúť nápad išlo popri deťoch a práci na plnom úväzku a vrelo odporúča náš program každému.
 

Sirupy z ihličia

Saška sa s vtedajším priateľom, dnes už manželom rozhodla oživiť zabudnutú tradíciu domácej výroby sirupov z ihličia, ktoré so sebou prinášajú plejádu liečivých účinkov. Svoj nápad obrandovali názvom IHLIČKOVO a dnes je z neho na plné obrátky fungujúci biznis, známy aj v širšej verejnosti. Má množstvo podporovateľov aj z radov chýrnych slovenských osobností a Saška už bola prizvaná aj do televízie, aby svoj nápad bližšie predstavila. Ihličkovci boli v Rozbiehátore ovenčení hneď tromi oceneniami spojenými s finančným grantom pre ďalší rozvoj. Ocenenie získali od spoločnosti Accenture, Nidec a od Banskobystrického samosprávneho kraja.
 
Všetkým rozbiehačom prajeme veľa úspechov na ďalšej podnikateľskej ceste a kopec tvorivých ideí, ktoré naše životné prostredie urobia ešte krajším.